Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2021-09-27 09:29:17
Autor zdjęcia/źródło: Muzeum Warszawy, fot. P. Czarnecki
Wszyscy chcemy, aby miasto w którym mieszkamy było spokojne i dobrze zagospodarowane. To naturalna potrzeba, dlatego warto pokazywać dzieciom, co mogą zrobić, aby się do tego przyczynić. Ciekawe i niezwykle wartościowe dla najmłodszych mogą być spotkania w cyklu „Miasto tworzą obywatele. Cykl spotkań i warsztatów w Muzeum Warszawy”.
Muzeum Warszawy to dobre miejsce na wycieczkę szkolną. W jej trakcie dzieci uczą się, że mogą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich okolicy. Dowiadują się również o przydatnych narzędziach, za pomocą których mogą zmienić funkcjonowanie swojego otoczenia. To doskonała lekcja tworzenia postawy obywatelskiej, a także ćwiczenia proaktywności u najmłodszych.
Oferta Muzeum Warszawy kierowana jest zarówno dla dzieci szkół podstawowych (klasy 1-3, 4-6, 7-8), jak i uczniów starszych – ze szkół ponadpodstawowych.
Koszt spotkania dla ucznia wynosi zaledwie symboliczna złotówkę, którą zdecydowanie warto poświęcić na tę wyjątkową lekcję. W czasie spotkania dzieci wybierają się w podróż do dawnej Warszawy, mogąc zobaczyć, kto wtedy podejmował decyzje i jak mieszkańcy zyskiwali wpływ na miasto. Wspólnie zastanowią się także, czego brakuje w okolicy, w której mieszkają. A może można w niej coś usprawnić? Wybudować dodatkowy plac zabaw albo potrzebny jest przystanek autobusowy, żeby nie trzeba było do niego daleko chodzić. Uczniowie dowiedzą się również, jaki mogą mieć wpływ na swoje otoczenie, poznają też narzędzia, dzięki którym mogą dokonać niezbędnych zmian.
Muzeum Warszawy fot. M. Caban
Dla nieco starszych uczniów Muzeum Warszawy przygotowało specjalny projekt „Samorządy szkolne mają moc”. Podczas warsztatów uczestnicy dowiadują się, co mogą zdziałać, żeby zmienić swoją szkołę w miejsce bardziej przyjazne dzieciom, co będzie im do tego potrzebne i jak radzą sobie z podobnymi wyzwaniami koleżanki i koledzy z innych warszawskich szkół. W trakcie spotkań młodzi ludzie zyskują wiedzę na temat funkcjonowania samorządu szkolnego i uczą się mieć realny wpływ na życie szkoły.
Muzeum Warszawy, fot. A. Szulc
Muzeum Warszawy pamiętało także o dorosłych mieszkańcach stolicy, dla których także przygotowało wykłady dotyczące postawy obywatelskiej. Czy w dbaniu o Warszawę mieszkańcy i mieszkanki mają jakąś rolę do spełnienia? Czy powinni poświęcać swój czas i włączać się w podejmowanie decyzji dotyczących miasta? A może należy zostawić to urzędnikom? Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się podczas warsztatów „Aktywni dorośli – gdy szukasz wiedzy”.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.